סרט תדמית

 

את היכולת לשנות גורלות באמצעות החלטה אחת קטנה, למדנו כולנו בסרט הבלתי נשכח "דלתות מסתובבות". בענף הפרסום והשיווק מודל 2019, היכולת לשנות גורלות נעוצה, פעמים רבות, באלמנט השיווקי העולה של השנים האחרונות - סרטי התדמית. על סוגי הסרטים, הדרך להפקת סרטון איכותי ויעיל, וכיצד יוצרים סרט מנצח,  מיד.

סרט תדמית – מידע כללי

סרטי תדמית הן כינוי כולל לסרטונים קצרים אשר מאחוריהן מספר מטרות בולטות: היכרות של קהל פוטנציאלי עם העסק / החברה / השירות / המוצר; החדרת תודעה לגבי איכות החברה ויתרונותיה לגבי המתחרות שלה; יצירת רגשות הזדהות ואהדה אצל הצופה כלפי החברה והשירות אותו היא מציעה; ובסופו של דבר – הנעה לפעולה (לרוב – רכישת דבר מה). מרבית הסרטונים כוללים מטרה אחת או שתיים, ולא מכולן נושבת רוח כלכלית-עסקית (גם ארגוני התנדבות או מרכז מבקרים חינמי מפרסמים סרטוני תדמית). בשורה התחתונה, זהו "כרטיס הביקור" של בית העסק.

סוגי סרטי תדמית

ניתן לחלק את סרטי התדמית לכמה קטגוריות בולטות, על פי האופן המרכזי בו הם נעשים:

 

אנימציה: סרטונים פופולאריים במיוחד, בשל היכולת להעביר מסרים בצורה מהירה, ישירה ומשעשעת, וכל זאת בעלות נמוכה.

וידאו אנושי: הסרטון הוותיק והקלאסי. במרכזו אדם אשר מדבר, מציג את העסק והשירות ותו לא.

WHITE BOARD: עוד סוג נפוץ במיוחד. יד מציירת, אנימציה ומסרים שעוברים בצורה נגישה ונעימה. גם כן זולים יחסית להפקה.

טיפוגרפיה קינטית: סרטונים שבמרכזם טקסטים שנעים ומתחלפים. ככה זה כשהעין שלנו נמשכת לתנועה ולטקסטים באופן כמעט אוטומטי.

משולב וידאו / גרפית: סרטון שבו גם יופיע אדם הפונה לקהל הצופים, אך גם ישולבו בו אלמנטים ויזואליים כאלו ואחרים.

סרטוני תדמית – עקרונות חשובים בדרך להצלחה

לעיתים, קשה להעריך האם סרט תדמית כזה או אחר ישיג את מטרתו ויצליח. ובכל זאת, ישנם כמה כללים מנחים אשר יגדילו את סיכויי ההצלחה שלכם: ראשית, חשוב להבין מי קהל היעד שלכם, מהם המאפיינים שלו, מה ה"שפה" אותה הוא מדבר ומה מניע אותו לפעולה. שנית, המסר חייב להיות אחיד, חיובי וקל להבנה. סרטונים המציגים מספר מסרים, הזקוקים למחשבה ופענוח מצד הצופה, לרוב נוחלים כישלון. נקודה נוספת היא אורך הסרטון. אף אחד לא אוהב "חפירות". סרטון טוב הוא סרטון בקצב מהיר. דקה-שתיים והצופה הבין הכל. כמובן שחשוב להתאים את סוג הסרטון לקהל היעד, והכי חשוב – לייצר תוכן מעניין שיוצר כיף / צחוק / התרגשות / הזדהות וכדומה, ולספק את המידע העיקרי והחשוב.

ניקח לצורך ההמחשה מרכזי מבקרים לילדים או מרכזי מבקרים במרכז. הסרטון צריך לפנות גם להורים וגם לילדים, כך שמומלץ לשלב אלמנטים אנושיים לצד גרפיים-ציוריים. מרכז מבקרים שכזה הוא מקום קליל המספק חוויה נעימה, ולכן הסרטון צריך להיות כזה. הסרטון צריך להכיל סביב 30 שניות מידע כללי (מה יש בו? היכן נמצא? וכדומה) ובשאר הזמן (דקה-דקה וחצי) להציג בווידאו / אנימציה את הכיף שבו, בליווי מוסיקה מקפיצה ונעימה. מרכז מבקרים שינהג כך עתיד ליהנות משצף של מבקרים... באחריות!